Skip to main content

Pojištění karty a osobních věcí - Česká spořitelna pozor na ně!

Že já se vždycky nechám ukecat na nějakou blbost. V říjnu 2011 mi volá paní z České spořitelny (nebo Kooperativy  jestli bych si nechtěl pojistit svoji kreditní kartu. Už jsem jí chtěl odmítnout s tím, že tam stejně nic nemám, ale její věta "Pane Mařák, my vám ale nahradíme i ukradený telefon, aby jste si pak nemusel kupovat nějakou levnou šitku!", mě přesvědčila (do teď nevím jak věděla že mám smartphone).

Ani né týden na to mi z účtu odečetli roční poplatek 780Kč,- a tím jsem to považoval za vyřízené. Nicméně 1.2.2012 koukám na výpis z účtu a odečteno dalších 780Kč,-. Chvíli přemýšlím, jestli jsem nekývl na nějaké čtvrtletní cosi, pak ale po důkladném prozkoumání Podmínek kde se píše, že je to roční poplatek jsem vyrazil do banky.

V bance na přepážce se chvíli holky radili čím by to mohlo být a nakonec z nich vylezlo, že jsem měl smůlu a nechal jsem si to udělat 4 měsíce před koncem roku mé kreditní karty (to je měsíc založení karty) a nic s tím nenadělám. 7.2 Pokud vzniklo pojištění po převzetí karty držitelem karty, odpovídá výše běžného pojistného pojistnému za celé pojistné období. Pokud pojištění zanikne před koncem pojistného období, náleží pojistiteli pojistné až do konce tohoto pojistného období.


Dále když si teď pročítám ty podmínky stojí za zmínku, že vám mobil proplatí jedině, když není starší než dva roky což vám taky při telefonickém sjednávání smlouvy neřeknou!

Každopádně teď už to nechám, protože kdybych to zrušil, tak mi zaručeně někdo peněženku ukradne, ale příští leden, pokud nebude konec světa to zruším.Comments

Popular posts from this blog

IBUS with CC3D and CleanFlight/BetaFlight - Eachine 250 Racer

I finally managed to get IBUS working on my Eachine 250 Racer (ER250) and here's how! IBUS is digital communication protocol of FlySky/Turnigy controllers. I'm using FlySky FS-i6 with FS-iA6B receiver, but I guess you can use this guide also for SBUS and others. Connecting to CC3D  First, you need to use different connector. If you are currently using PWM or PPM on your receiver, you probably use 8 pin connector. For IBUS you need 4 pin FLEX or MAIN connector. Note: I don't use default ER250 position of CC3D, i rotated it -90°so I can access USB from the side. With ER250 you'll get the all needed cables. I already switched the connector on the receiver side so instead of 4 separate cables I have only 2 (blue is not connected). I'm using MAIN port, as FLEX port is on the side of battery tray in my settup. Black is GND, Red +5V, Yellow RX, Blue TX (not connected)  CleanFlight setup Note :  On older versions of CF/BF there is no

Betaflight resource remapping with DSHOT

Since Betaflight 3.x.x there is possibility to remap your motor outputs. This allows you to use different pins in case some of them are broken. There are few tutorials on youtube how to remap your outputs, but I found only one, which takes into account DSHOT. Problem with remapping with DSHOT is that, not every flight controller output can be used as a DSHOT output. But how to find which output can be used for DSHOT? First, if you already made some changes to resources in CLI, revert them or re-flash your flight controller. Depending on your board, select the quadcopter type with same amount of motors as yours. I'm using SPRACINGF3EVO which has 8 motor outputs, so I selected "Octo Flat +" Go to the CLI and run command "resource" and then "resource list" Copy and whole output to the notepad You should get something as follows, with importrant parts in BOLD. # resource resource BEEPER 1 C15 resource MOTOR 1 A00 resource MOTOR 2 A01

Jenkins - Git branch fallback with Git Chooser Alternative Plugin

If you need to have a fallback for your git branch selection in Jenkins, for example in case you're selecting branch for top project which has more subprojects. You can use  Git Chooser Alternative Plugin . After installing it in Jenkins, you have to setup your Source Code Management section as follows: Add two (or more) branches in to section "Branches to build". In example below, I'm using placeholders "primaryBranch" as a primary branch and "branch" as fallback one. Then set strategy as "Alternative" and you're done!